Strona Główna > Galeria 2012 > 2012.12.08 Wycieczka do Białegostoku
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2012.12.08 Wycieczka do Białegostoku

Pomysł na sobotnią wyprawę, czyli jak aktywizuje seniorów
Stowarzyszenie Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia
im. Św. Łukasza w Olecku

Muzeum Ikon w Supraślu jest atrakcyjne bez względu na porę roku. Funkcjonujący od 2006 roku obiekt zlokalizowany jest w budynku dawnego Pałacu Archimandrytów należącym do zespołu klasztornego. Widok roztaczający się od strony wejścia do muzeum  cieszy oko. Przede wszystkim jednak zwiedzający wchodzą w tym miejscu w kontakt ze sztuką sakralną prawosławia.  
Zgromadzona w supraskim muzeum kolekcja ok. 1200 XVIII- i XIX- i XX-wiecznych ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków jest jedną z największych w Polsce. Wystawa Ikona. Obraz i słowo - między tym, co ulotne a wieczne funkcjonująca od 2007 roku w roli ekspozycji stałej składa się z około 300 obiektów rozmieszczonych w dziewięciu pomieszczeniach o układzie amfiladowym. Zwiedzający nie tylko słuchają opowieści przewodnika dotyczących przedstawień Matki Bożej, Chrystusa, Trójcy Świętej, Deesis i innych, ale także mogą poczuć niezwykłą atmosferę dzięki temu, że wystawa otrzymała dodatkową oprawę w postaci światła, dźwięku  oraz pokazów filmowych, między innymi na temat techniki pisania ikon. Dodatkowym walorem wystawy są różne prezentacje, np. cela mnicha piszącego ikony,  święty kąt z rzędem ikon we wnętrzu wiejskiej chaty.  
Niezwykłe miejsce, ciekawa wystawa… Tak dzielili się swoimi wrażeniami członkowie oleckiego Klubu Seniora „Wrzos” tuż po wyjściu z muzeum. Kolejna z zaplanowanych atrakcji czekała na nich w Białymstoku.
 Na małej scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w monodramie „Zapiski oficera Armii Czerwonej” rolę Miszy Zubowa gra Krzysztof Ławniczak. Skoro czyni to nieprzerwanie od 29 lutego 1992 roku, a niektórzy oglądali sztukę nawet po kilka razy, nie ma wątpliwości, że jest to dzieło szczególne. Widz ma do czynienia z byciem aktora nie tylko na scenie: artysta wchodzi w interakcje z widzami, buduje swoją postać za każdym razem z takim zaangażowaniem, jakby odkrywał ją na nowo nie tylko przed oglądającymi, ale i przed samym sobą.
Komentarze widzów: przede wszystkim słowa szczególnego uznania dla kunsztu aktorskiego Krzysztofa Ławniczaka, ale także wiele ciepłych słów pod adresem reżysera, Andrzeja Jakimca. A temat spektaklu? No cóż… I śmieszy, i przeraża… Z perspektywy seniorów, którzy oglądali przedstawienie,  tak właśnie to wygląda: przepuszczone przez filtr opowieści o bliskich i znajomych oraz o ich doświadczeniach począwszy od 17 września 1939 roku. Sergiusz Piasecki nie oszczędza Zubowa, nie oszczędza systemu, który go ukształtował, ośmiesza język propagandy, ale jednocześnie przeraża potęgą jej działania. Intencje pisarza umiejętnie wydobywa zarówno reżyser, który dokonał też adaptacji powieści utrzymanej w konwencji pamiętnika, jak i aktor niezwykle starannie budujący wizerunek „człowieka radzieckiego”.  
To był świetny pomysł na sobotnią wyprawę- zgodnie stwierdzili seniorzy- uczestnicy  jednodniowej wycieczki, która odbyła się 8 grudnia 2012 roku , a zorganizowana została przez Stowarzyszenie Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia im. Św. Łukasza w Olecku w ramach projektu Olecki Uniwersytet III Wieku dofinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z Rządowego Programu na rzecz  Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Anna Kisiel

 

 
 
Klub Seniora "Wrzos" Jesteś gościem.