Strona Główna > Galeria 2013 > 2013.05.16
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2013.05.16

Krótka historia Mazur i ziemi oleckiej od czasów pruskich do dzisiaj.
Najstarsze ślady osadnictwa na tej ziemi związane sa z Jaćwingami. W Geografii Ptolemeusza wspomniane są plemiona „Sudinoi” i „Galindai”, z opisu można się domyślać, że mieszkające na terenie obecnych Mazur. Sprawa ciekawa o tyle, że Ptolemeusz wspomina o tych plemionach w II wieku naszej ery, a potem Sudowowie/Jaćwingowie i Galindowie pojawiają się w kronikach z XII/XIII wieku – jeśli to nie są przypadkowe zbieżności to oznaczałoby, że te dwa ludy zachowały swoją tożsamość i siedziby od co najmniej czasów rzymskich do średniowiecza, mimo wielkiego zamętu związanego z wędrówkami ludów.

Pochodzące z czasów rzymskich informacje o plemionach zamieszkujących resztę Polski mają się zupełnie nijak do sytuacji, jaką znamy z czasów, kiedy powstawała Polska.

Miasto Marggrabowa założono w 1560 roku. W dokumentach pisano, że na pamiątkę spotkania króla Polskiego Zygmunta Augusta z księciem Albrechtem Hohenzolernem.

Po wytyczeniu dużego rynku (powierzchnia ponad 5,5 ha) wybudowano kościół ewangelicki i ratusz. Powolny rozwój miasta spowodowany był znacznym oddaleniem od ważniejszych szlaków handlowych oraz zniszczeń wojennych nękających Olecko w XVII i XVIII wieku: wojny szwedzkie (w 1656 roku Polacy odnieśli zwycięstwo nad kwaterującymi tu Szwedami), w latach 1656-1657 najazd tatarski, w 1757 roku wkroczenie wojsk rosyjskich.
Pod koniec XVIII wieku nastąpił znaczny rozwój miasta (w granicach państwa pruskiego). W drugiej połowie XIX i na początku XX wieku powstawał drobny  przemysł. Krótki okres rozwoju przerwały zniszczenia I wojny światowej (1914-1915). W wyniku plebiscytu w 1920 roku miasto pozostało w granicach Niemiec, a od 1928 do 1945 roku nosiło nazwę Treuburg (Wierny Gród). Ponowny okres dynamicznego rozwoju nastąpił w dwudziestoleciu międzywojennym. Miasto rozwijało się jako prężny ośrodek turystyczny, sportowy i rekreacyjny.
W czasie II wojny światowej miasto uległo znacznemu zniszczeniu (szacowanemu na ok. 60%). Całkowitej likwidacji uległ przemysł, jak również sieć kolejek wąskotorowych.
Od 1945 roku miasto znalazło się w granicach Polski – w latach 1946-1975 było siedzibą powiatu. W wyniku reformy administracyjnej od stycznia 1999 r. Olecko jest ponownie miastem powiatowym.

 

 
 
Klub Seniora "Wrzos" Jesteś gościem.