Stowarzyszenie Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia im. św. Łukasza w Olecku – Wolontariat – uczymy się od innych jak go organizować

 
Strona Główna > Uczenie się poprzez wolontariat > Wolontariat – uczymy się od innych jak go organizować

Wolontariat – uczymy się od innych jak go organizować

„Uczenie się poprzez wolontariat"

   Wolontariat był podstawą ruchu paliatywno-hospicyjnego i rozwoju tego typu świadczeń w Polsce. Jedną z organizacji promującą wolontariat hospicyjny w ogólnopolskich kampaniach jest Fundacja Hospicyjna, która powstała w styczniu 2004 roku z inicjatywy Krajowego Duszpasterza Hospicjów ks. Piotra Krakowiaka. Fundacja Hospicyjna jest gdańską organizacją pożytku publicznego, promującą idee hospicyjne w całym społeczeństwie. 


Jej przedsięwzięcia mają różnorodny charakter i bardzo szeroki zasięg oddziaływania. Jednym z podstawowych założeń organizacji jest wspieranie postaw wolontariackich. Między innymi zorganizowała pierwszą ogólnospołeczną kampanię „Hospicjum to też Życie”, trzyletni program rozwoju wolontariatu hospicyjnego „Lubię Pomagać” czy akcję „Umierać po ludzku”. We wszystkich kampaniach uczestniczy i współpracuje z Fundacją również Hospicjum w Olecku. Wiedza i doświadczenie aktywistów Fundacji stanowią dla nas cenne źródło informacji na temat bezinteresownej działalności na rzecz chorych w hospicjach, a także metod jej organizowania. W związku z powyższym w ramach realizowanego projektu „Uczenie się poprzez wolontariat” w ramach programu ASOS zorganizowaliśmy pięciodniowy wyjazd do Trójmiasta o charakterze zarówno szkoleniowym jak i rekreacyjno-poznawczym.


Wyjazd był okazją do wspomnień z historii, poznaniem sztuki jak również dzięki dobrej pogodzie do aktywnego odpoczynku. Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, Gdańsk, szczególnie Starówkę, Westerplatte, Gdynię, Sopot, Hel, Puck. Ponadto byliśmy w Teatrze Muzycznym w Gdyni na pierwszej próbie opowiedzenia w musicalowy sposób słynnej lektury „Chłopi” Władysława Reymonta i w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na komedii „Ożenić się nie mogę” Aleksandra Fredry w reżyserii Grzegorza Kempinsky,ego. Atrakcją podczas wyjazdu było również zwiedzanie Akwarium, Fokarium, statku ”Błyskawica”, latarni morskiej czy sopockiego molo i innych ciekawych miejsc. Na szczęście zdrowie, pogoda i dobre humory towarzyszyły nam przez cały czas wyjazdu.

Więcej o wyjeździe, projekcie i o wolontariacie, jak go organizować lub jak zostać wolontariuszem dowiesz się w naszej organizacji . Zapraszamy do współpracy www.stowarzyszenie.olecko.pl .

Z pozdrowieniem - Realizatorzy projektu
Stowarzyszenie Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia im. Św. Łukasza

 

Stowarzyszenie Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia im. św. Łukasza w Olecku
Home