2014.XI - Głos Olecka
Projekt „Standardy współpracy międzysektorowej w powiecie oleckim’’ współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Co to jest program współpracy jednostki samorządowej z organizacjami pozarządowymi?
Jest to dokument, który określa zasady polityki realizowanej przez organ jednostki samorządowej wobec sektora pozarządowego. Celem programu jest wprowadzenie jasnych i czytelnych rozwiązań włączających organizacje w system demokracji lokalnej, określenie form, zasad i zakresu współpracy jednostki samorządowej z organizacjami pozarządowymi, a także sposobów określania priorytetów zadań publicznych, których realizacja związana będzie z udzieleniem i wykorzystaniem środków publicznych.
Zgodnie z przepisami Ustawy[1] o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, przyjmowanie rocznych programów współpracy z organizacjami pozarządowymi jest obligatoryjnym obowiązkiem każdej jednostki samorządu terytorialnego. Ponadto samorządy mogą przyjmować programy wieloletnie.
Zgodnie z przepisami program przed jego uchwaleniem powinien być konsultowany z organizacjami pozarządowymi. Najlepiej zaś gdy jest on tworzony wspólnie przez władze lokalne i sektor pozarządowy.
Ustawa 1 określa co program powinien zawierać (art. 5a ust 4.). Muszą się w nim znaleźć m.in.
- cel główny i cele szczegółowe,
- zasady współpracy,
- zakres przedmiotowy,
- formy współpracy,
- priorytetowe zadania publiczne,
- okres realizacji programu,
- sposób realizacji programu,
- wysokość środków planowanych na realizację programu,
- sposób oceny realizacji programu,
- informację o sposobie tworzenia programu oraz o przebiegu konsultacji,
- tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.
Dobra współpraca pomiędzy jednostką samorządowa a sektorem pozarządowym wymaga wzajemnego zrozumienia i chęci współpracy w oparciu o powszechnie zrozumiałe i akceptowane zasady współżycia społecznego, w tym dbałość o dobro wspólne lokalnej społeczności, o dobrostan jej mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy wymagają wsparcia z uwagi na osobiste i społeczne bariery, które utrudniają im korzystanie z różnorodnych dóbr publicznych. Współpraca oparta na podstawowych zasadach jest podstawą dla realizacji zadań publicznych w najbardziej skuteczny i efektywny sposób, zapewniający równy dostęp do oferowanych publicznie usług i jakość dostosowaną do potrzeb różnych grup mieszkańców.
Zapraszamy na stronę www.stowarzyszenie.olecko.pl
Z pozdrowieniem - Realizatorzy projektu
Stowarzyszenie Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia im. Św. Łukaszaw partnerstwie z Powiatem Oleckim
[1] (Dz.U. 2010 r. Nr 234, poz.1536 z późn. zm.)
|